Susa Web Tools
Mahdi books - آب پاك‌و‌ هواي پاك
Mahdi books
آخرین برگ سفرنامه ی باران این است که زمین چرکین است...

کاربر مهمان، خوش آمديد!


ایمیل مدیر : karbakhshmahdi@yahoo.com
آب پاك‌و‌ هواي پاك

نوشته شده توسط محمد مهدی کاربخش راوریدر تاریخ چهارشنبه هفدهم شهریور 1389

به نام خدا

 

 

مقدمه:

خداوند، آفرینش انسان را به گونه‏ای قرار داده که برای زیستن، به تمامی آفریده‏های او نیاز دارد. از جمله‌ي این آفریده‏ها، آب و هوای پاک و نیاز انسان به آن‌ها است تا بدین‌وسیله به حیات خود ادامه دهد. خداوند با حکمت و تدبیر خود، شرایط محیط‏زیست انسان را به گونه‏ای آفریده که تمامی نعمت‌ها دست به دست هم دهند و شرایط زیست سالم را برای او به وجود آورند. حرارت خورشید و تابش آن بر دریاها، بخارشدن آب دریاها، وزش بادها، ریزش باران و وجود گیاهان و جنگل‏ها در زمین، همه برای این است که انسان از آن‌ها به خوبی استفاده کند و به پرستش خدای تعالی بپردازد. البته زیاده‏خواهی‏های انسان همیشه برای او دردسرساز بوده و سبب شده تا نه تنها از این نعمت‏ها استفاده درستی نکند، بلکه با دست خود به آلوده‌کردن محیط زیست و از بین بردن این منابع طبیعی بپردازد.[1]

در اين مقاله بعد از تعريف آب، هوا، آلودگي، آلودگي آب و آلوده به موارد زير پرداخته شده است:

1.اهميت آب و هوا‌ي پاك و فوايد آن

2.آب و هوا به عنوان نشانه‌هاي قدرت خدا هستند.

3.مواد آلوده كننده‌ي هوا

4.زيان‌هاي آلودگي هوا و بيماري‌هاي ناشي از آلودگي هوا

5.   راه‌هاي جلوگيري از آلودگي هوا

و در آخر هم نتيجه‌گيري و پيشنهادها آورده شده است.

 

تعاريف:[2]

آب:

مايعي است شفاف، بي‌طعم و بي‌بو مركب از دو عنصر اكسيژن و هيدروژن .نشانه‌ي آن در شيمي H2O است.

 

هوا:

گازي است بي‌رنگ و بي‌بو كه مخلوطي است از اكسيژن و اَزُت و مقدار كمي عناصر گازي‌شكل ديگر كه اطراف كُره‌ي زمينه را احاطه كرده است. هوا براي زيستن كليه‌ي موجودات زنده‌ي گياهي و جانوري لازم است فقط برخي باكتري‌هاي غيرهوازي مي‌توانند دور از هوا به زندگي ادامه دهند ولي اين باكتري‌ها هم از تخمير ساير مواد آلي و استفاده از اكسيژن آن‌ها حيات خود را حفظ مي‌كنند. ضخامت هوا در نقاط مختلفه‌ي زمين متغير است. و به طور كلّي آن را 60 تا 100 كيلومتر گفته‌اند.

 

آلودگي: آلايش، لكّه ـ آلودگي آب: تيرگي ـ آلوده: ماليده به چيزي، آغشته، كثيف

 

اهميت آب و هوا‌ي پاك و فوايد آن[3]

ابتدا به بحث آب و سپس به فايده‌هاي هوا مي‌پردازم.

آب كه مهم‌ترين مايه‌ي حيات است همواره به مقدار فراوان به لطف پروردگار از آسمان نازل مي‌شود. و مي‌دانيم تمام نهرهاو چشمه‌ها و قنات‌ها و چاه‌هاي آب ذخائر آبي خود را از باران مي‌گيرند و مايه‌ي اصلي همه‌ي ‌آن‌ها بارن است كه

«اگر باران به كوهستان نبارد                به سالي دجله گردد خشك رودي»

دانشمندان امروز معتقدند كه نخستين جوانه‌ي حيات در اعماق درياها پيدا شده است. به همين دليل آغاز حيات و زندگي را از آب مي‌دانند.

اين موضوع نيز قابل توجه است كه طبق تحقيقات دانشمندان قسمت عمده‌ي بدن انسان را آب تشكيل مي‌دهد.(در حدود هفتاد درصد!)[4].

جالب اين‌كه اهميت آب و نقش آن در زندگي بشر نه تنها با گذشت زمان و پيشرفت صنايع و علم و دانش انسان كم نمي‌شود، بلكه برعكس، انسان صنعتي نياز بيشتري به آب دارد. لذا بسياري از مؤسسات عظيم صنعتي فقط در كنار رودخانه‌هاي عظيم قدرت فعاليت دارند.[5]

آب هم ذاتاً پاك است و هم اشياء آلوده را پاك مي‌كند اما غير از آب، بسياري از اشياء پاكند، ولي هرگز نمي‌توانند آلوده‌اي را پاك كنند.

و به هر حال آب علاوه بر خاصيت حيات‌بخشي، خاصيت فوق‌العاده مهم پاك‌كننده را دارد. اگر آب نبود در يك روز سرتاسر جسم و جان و زندگي ما كثيف و آلوده مي‌شد، گرچه آب معمولاً ميكروب‌كش نيست ولي به خاطر خاصيت حلال‌بودن فوق‌العاده‌اش انواع ميكروب‌ها را مي‌تواند در خود حل كند و بشويد و از بين ببرد و از اين نظر كمك بسيار مؤثري به سلامت انسان و مبارزه‌ي با انواع بيماري‌ها مي‌كند.

به علاوه مي‌دانيم پاكيزه‌كردن روح از آلودگي‌ها به وسيله‌ي غسل و وضو نيز با آب انجام مي‌گيرد. پس اين مايع حيا‌ت‌بخش هم‌ پاك‌كنند‌ه‌ي روح است و هم جسم.[6]

 

فايده‌هاي هواي پاك

هنگامی که چندی از شهر دور می‏شویم و قدم در طبیعت پاک و باصفای روستا می‏گذاريم، دلمان می‏خواهد همه‌ي سلول‏های بدنمان سلول‏های تنفسی شوند تا از هوای پاک روستا بهره ببریم. درختان بلندی که شاخه‏هایشان را به دنبال وزش آرام نسیم به این سو و آن سو می‏فرستند، آسمان آبی، صدای خوش جویبارها و رقص گندمزارها در باد، همه نشان از وجود خدایی دارند که تمامی آفرینش را مسخّر انسان کرده است. اما آیا از خود پرسیده‏ایم اگر آفرینش این همه دقیق نبود و هوای پاک برای تنفس موجودات آفریده نمی‏شد، چه پیش می‏آمد؟ پس چرا با دستان خود هوای پاک را آلوده کنیم و از نعمت خداوند استفاده‌ي بهینه نکنیم.

هوا، لازمه حیات است و نیاز به آن بیش از آب و غذاست. استفاده از هوای پاک و سالم، از جمله حقوق طبیعی انسان‏هاست. امام علی(ع)می‏فرماید: «خداوند پاک حقوق مردم را بر حقوق خود مقدم داشت. پس هر که حقوق بندگان خدا را رعایت کند، حقوق خدا را رعایت کرده است». آلوده نکردن هوا، یعنی رعایت این حق از حقوق طبیعی مردم که رضایت خدا و رعایت حقوق او را در پی دارد.

آب و هوا به عنوان نشانه‌هاي قدرت خدا هستند.

خداوند در آیات بسیاری، سخن از نشانه‏هایی به میان می‏آورد که برای اندیشیدن بندگان خود فرستاده است. امام صادق(ع)نیز برترین عبادت را، اندیشیدن درباره‌ي خدا و قدرتش می‏داند و قرآن کریم، آسمان‏ها، ستارگان و کهکشان‏ها را آیات خدا برمی‏شمارد. یکی از راه‏های اندیشیدن درباره‌ي قدرت خدا، تماشای آسمان و ستاره‏هاست. در روستاها و شهرهای کوچک که از آلودگی هوا خبری نیست، می‏توان ستاره‏ها را از ابتدای شب به راحتی مشاهده کرد، ولی در شهرهای بزرگ به علت آلودگی هوا، کمتر می‏توان این ستاره‏های درخشان را دید و عظمت خدا را به تماشا نشست.

خداوند آب و هوای پاک را به عنوان دو نشان از قدرت خود آفرید تا انسان و دیگر موجودات از آن بهره برند و شکرش را به جای آورند.

 

مواد آلوده كننده‌ي هوا

خدا همه چیز خود را با نظم خاصی به وجود آورده است و بدون دخالت انسان، این نظم پایدار خواهد ماند. اما انسان با دخالت خود، این نظم را به هم می‏زند. طبیعت خود به خود تا حدی می‏تواند آلودگی هوا را تصفیه کند، ولی اگر آلودگی زياد شد، مشکل‏زا می‏شود. در حال حاضر، انسان با دخالت‏های خود در نظم طبیعت، قدرت رفع آلودگی را از آن گرفته است؛ به طوری که نمی‏تواند در مقابل این همه آلودگی‏هایی که در خاک، آب و هوا پیش می‏آید، مقاومت کند و روز به روز منابع بیشتری آلوده می‏شود یا از بین می‏رود.

مواد آلوده‌کننده‌ي هوا ممکن است منشأ طبیعی داشته باشد، مثل دود حاصل از آتشفشان‏ها یا آتش‏سوزی‏های جنگل‏ها و علف‌زارها، ولی بیشتر مواد آلوده‌کننده‌ي خطرناک، از فعالیت‏های انسان سرچشمه می‏گیرد. آلودگی هوا حدّي نمی‏شناسد و همراه باد به سراسر دنیا کشیده شده، باعث ریزش باران‏های اسیدی می‏شود و باران‏های اسیدی نیز جنگل‏ها را نابود می‏کند. ضایعاتی که در جوّ زمین و بر اثر انباشته‌شدن گازهای حاصل از جنگ‏های شیمیایی، دودکش کارخانه‏ها و به ویژه خودروها به وجود می‏آید، جبران‏ناپذیر است. پیداشدن حفره‏ای در لایه‌ي محافظ زمین یا افزایش حالت گلخانه‏ای بیش از حد روی سیاره‌ي زمین، زياد است.

 

زيان‌هاي آلودگي هوا

امروزه با پیشرفت صنعت، هوای بعضی مناطق به قدری آلوده شده که آسمان آبی، به آسمان قهوه‏ای تبدیل گردیده است. هوای آلوده نه تنها برای انسان‏ها و حیوانات، بلکه برای درختان و گیاهان هم زیان‏آور است و حتی در برخی موارد، به محصولات کشاورزی که غذای ما را تشکیل می‏دهند نیز آسیب می‏رساند. زندگی انسان و انواع حیوانات روی زمین به طور مستقیم و غیرمستقیم به گیاهان وابسته است و آن‌ها غذای خود را از گیاهان می‏گیرند. اکسیژنِ اتمسفر زمین، حاصل فعالیت گیاهان است و گیاهان، از تولیدکنندگان اکسیژن روی زمین هستند و تصفیه‌کنندگان هوا به شمار می‏روند. حال اگر خود آن‌ها مورد تهدید آلودگی از سوی انسان قرار گیرند، چه باید کرد؟ اگر روزی گیاهان در اثر آلودگی از بین بروند، آیا حیاتی وجود خواهد داشت؟

ساکنان شهرهای بزرگ به علت آلوده‌بودن هوا، اغلب به ناراحتی‏های دستگاه تنفسی، قلبی، چشمی، آلرژی یا آسم مبتلا هستند. هوای این شهرهای بزرگ و آلوده، موجب سوزش ریه‏ها می‏شود. عفونت قسمت‏های فوقانی دستگاه تنفس، برونشیت و التهاب ریوی، به دلیل وجود ذرات معلق در هواست. آلودگی هوا احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‏دهد و ضریب هوشی کودکان را پایین می‏آورد. سردرد، ضعف، سرگیجه، تهوّع، اختلال در انتقال اکسیژن به بافت‏های بدن، ضربان شدید قلب، سکته‌ي قلبی و کاهش ظرفیت ششی، از دیگر اثرات آلودگی هوا بر سلامت است. مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا، چهار برابر مرگ و میر ناشی از ایدز است. بیماری‏های ناشی از آلودگی هوا، چهارمین رتبه‌ي مرگ و میر را به خود اختصاص داده است. [7]

 

راه‌هاي جلوگيري از آلودگي هوا

بر اساس ماده‌ي 19 قانون نحوه‌ي جلوگيري از آلودگي هوا، كليه‌ي قطب‌ها، شهرك‌ها ، مجتمع‌ها ، نيروگاه‌ها و واحدهاي توليدي و صنعتي بخش خصوصي مكلف است حداقل 10% از فضاي تخصيص‌داده‌شده به واحد صنعتی را به ايجاد فضاي سبز و مشجر و كاشت درختان مناسب منطقه اختصاص دهند.[8]

يكي ديگر از راه‌هاي ايجاد هواي پاك استفاده از فناوري نانو است. كه در سايت http://www.cloudysky.ir به آن برخورديم:

«افزایش مشکل دی‌اکسیدکربن در هوا یکی از مشکلات اساسی در سطح جهان است. اميد مي‌رود كه با استفاده از كشف منابع جديد روزي برسد كه از مصرف سوخت هاي فسيلي بي نياز شويم و در هوايي عاري از دي اكسيد كربن و انواع آلودگي ها تنفس كنيم. فناوري نانو از جمله فناوري‌هايي است كه به كمك حل اين مسئله آمده است و اين امكان را به وجود آورده است تا به سوي ساخت انرژيي ارزان‌تر و پاكيزه‌تر از سوخت هاي فسيلي نزديك شويم.»

 

نتيجه‌گيري و پيشنهادها

آيا شما مي‌دانيد كه اولين چيزي كه در جهان به وجود آمد چه بود؟ آري آب است. آب يكي از بزرگ‌ترين نعمت‌هاي خدادادي است كه زندگي انسان‌ها به خاطر وجود آن است. آب به ما انسان‌ها رحم مي‌كند و ما به آب بدي كرده و از آن به درستي استفاده نمي‌كنيم. بياييم قدر آب را بدانيم و آن را آلوده نكنيم و به هدر ندهيم.

از ديگر نعمت‌هاي خداوند، هواست. «آدمي بدون غذا چند روز و چند هفته زندگي مي‌كند ولي بدون هوا چند دقيقه بيشتر نمي‌توان زنده بود.»[9] آيا تا به حال نفس خود را حبس كرده‌ايد؟ ديده‌ايد كه چه‌قدر سخت و دردناك است؟ «همان‌گونه كه دوست داريم هواي پاك و عاري از هرگونه آلودگي نفس بكشيم، بايد براي ديگران نيز همين را بپسنديم و از آلوده‌كردن هوا بپرهيزيم.»[10]

«دكتر حسيني رئيس مركز بهداشت جنوب تهران گفت: آب و هواي پاك حق همه‌ي انسان‌هاست و بشريت بايد خود را در اين امر مهم سهيم بدانند و از آلوده‌نمودن محيط زيست بپرهيزند. وي هم‌چنين عدم استفاده از دخانيات را امري مهم در اين رابطه بيان كرد و سلامت روان وجان انسان‌ها را در ارتباط نزديك با سالم‌بودن آب و هوا و تغذيه‌ي آن‌ها دانست.»[11]

1.ما مي‌توانيم با برگزاري جشن «آب و هواي پاك» براي تميزنگه‌داشتن آب و هوا به دانش‌آموزان و ديگر مردم سفارش‌هاي لازم را بكنيم.

2.براي بچه‌هايي كه در پاك نگه‌داشتن «آب و هواي پاك» مي‌كوشند، جايزه قرار دهيم.

3.هر سال مسابقات نقاشي، طرّاحي‌شعر،‌ روزنامه‌ديواري و مقاله‌نويسي براي اين موضوع مهم بگذاريم و جوايز ارزنده‌اي هم به افراد برگزيده بدهيم.

4.مديران مدارس به دانش‌آموزان آگاهي بدهند كه از اين نعمت‌هاي خدادادي خوب استفاده كنند و آن‌ها را آلوده نكنند.

5.آب را هدر ندهيم و در مصرف خوب آن بكوشيم.

6.مواظب جوهاي آب باشيم تا آب بيهوده هدر نرود.

7.براي آبياري گياهان از آبياري قطره‌اي و آب فاضلاب‌ها استفاده كنيم.

8.از آب آشاميدني براي آبياري و شستن ماشين استفاده نكنيم.

9.زباله‌ها را در آب‌هاي رودخانه‌ها و چشمه‌ها نريزيم و اگر ديديم آن‌ها را جمع كنيم.

10.   مواظب باشيم تا فاضلاب كارخانه‌ها و سرويس‌هاي بهداشتي وارد سفره‌ي آب زيرزميني نشود. پي‌نوشت‌ها:

[1] http://www.hawzah.net

[2] فرهنگ معين ج2 و ج4

[3] تفسير نمونه ج26 ص147

[4] همان،ج13، ص396

[5] همان،‌ج23، ص255

[6] همان، ج15، صص: 116 و 117

[7]http://www.hawzah.net

[8]http://shc.sums.ac.ir

 [9] http://www.hawzah.net

[10] همان منبع

[11]http://publicrelations.tums.ac.ir

 

منابع:

1. معين، محمد: فرهنگ معين، ج2 و4، انتشارات اميركبير،‌تهران، 1375

2.مكارم شيرازي و ديگران: ‌تفسير نمونه‌، جلد 13، 15، 23 و 26، انتشارات دارالكتب الاسلاميه، قم، سال1371

3. سايت http://www.hawzah.net

4. سايت http://shc.sums.ac.ir

5. سايتhttp://www.cloudysky.ir

6.سايت http://publicrelations.tums.ac.ir


مطالب پیشینPowered By blogfa.com Copyright © 2009 by mahdibooks